Книга святителя Миколая Сербського «Війна і Біблія» була написана в 1932 році — коли людство ще переживало трагічні наслідки Першої світової війни і вже готувалося до наступної війни — до Другої світової… Ця книга вкрай актуальна для світу, в якому ми сьогодні живемо – світу, в якому не вщухають збройні конфлікти і який вже кілька десятиліть стоїть на порозі самознищення. Святитель Миколай дуже просто, чітко і ясно пояснює саму природу війни, дає ключ до розуміння причин будь-якого конфлікту, а отже — дає нам можливість не тільки усвідомити, у чому полягає секрет поразки або перемоги у збройному протистоянні, але і зрозуміти, як можна взагалі назавжди покінчити з війнами.
Тема війни — одна з головних у сучасному інформаційному просторі України. Про війну постійно говорять політики, чиновники, експерти, домогосподарки; про війну пишуть у кожному випуску газет, війною заповнений телеефір, тема війни розливається далеко за межі рейтингових ток-шоу, чиновницьких нарад, різноманітних семінарів, тренінгів та конференцій. При цьому всі говорять про те, що прагнуть досягти миру. Але мир не настає.
Війна триває. І буде продовжуватися. І обов’язково повториться знову. Тому що в нескінченній говорильні розглядаються лише наслідки, а не причини. В потоках самопіару, розумування і самозамилування тоне головне — глибинний сенс війни, її першопричини.
Такі книги, як «Війна і Біблія» могли б допомогти в розумінні того, що відбувається. Але ось, що дивно — ви не зустрінете таких книг в жодній з модних книгарень Києва чи Львова, і ніхто з балакучих ЗМІ, здатних годинами розповідати про «новинки книжкового ринку», не ризикне згадати про книги, що проливають світло на справжню природу наших бід… Чому?
Не будемо нікого звинувачувати у навмисному приховуванні правди. Таке дійсно є. Але не тут. На рівні виконавців це відбувається несвідомо. «Закони ринку», «рентабельність проекту», «очікування аудиторії», «відсутність запиту» і тому подібні мантри маркетологів…
Сьогодні видавництва України, всілякі фонди і волонтерські організації масовими тиражами випускають літературу, присвячену військовій стратегії і тактиці, проблемам виживання в умовах військового часу, питанням реабілітації постраждалих у збройному конфлікті. Але у порівнянні з «Війною і Біблією» все це — макулатура, що переважно створюється заради заробляння грошей на оптово-роздрібному продажі або на освоєнні зарубіжних грантів.
«Війна і Біблія» святителя Миколая Сербського повинна бути доступна кожному солдату, незалежно від того, по яку сторону фронту він знаходиться, кожному громадянину, незалежно від того, яку віру він сповідує і яких політичних поглядів дотримується – якщо ми дійсно прагнемо перемоги над злом і хочему жити у мирі та злагоді.